Jesteś tutaj

Automatyczne podawanie paszy

Automatyczne podawanie paszy

Najprostszym sposobem podania paszy zwierzętom, który bez wątpienia wszyscy znamy, jest zasypywanie karmników i koryt ręcznie, z wózka paszowego lub bezpośrednio z worka. Metoda ta, w sposób bezinwestycyjny, pozwala napełnić niewielką ilość karmników. Przy małej ilości chowanych świń taki sposób nie stwarza problemów tak czasowych ( krótki czas zasypywania ) jak również zdrowotnych ( niewielka ilość wydatkowanych sił ).
Problemy zaczynają się kiedy pogłowie świń wzrasta do kilkuset sztuk lub pojawia się wielość grup zwierząt, które trzeba nakarmić w krótkim czasie. W takim przypadku okazuje się, że bez napełniania mechanicznego automatów paszowych lub koryt nie można sprawnie nakarmić zwierząt. Nieodzownym staje się zastosowanie przenośników paszy zwanych paszociągami.

Paszociąg jest to urządzenie mechaniczne, które bez ingerencji obsługi, pobiera paszę ze zbiornika ( silosu paszowego ) i przesyła do autokarmników w przypadku żywienia tuczników czy warchlaków lub do dozowników paszy stosowanych w żywieniu loch. Paszociągami zapewniamy dostarczenie paszy także do urządzeń typu stacja paszowa. Z uwagi na rodzaj zastosowanego elementu przenoszącego paszę, paszociągi dzielą się na spiralne oraz łańcuchowo- krążkowe.

W grupie przenośników spiralnych dostępne są cztery rozmiary, o średnicy rury paszowej: 55 mm, 75 mm, 90 mm oraz 125 mm. Średnica rury ma decydujący wpływ na wydajność paszociągu.

  Model 55 Model 75 Model 90 Model 125
Średnica rury ( mm) 55 75 90 125
Wydajność ( kg/h ) 450 1400 2500 4500
Maksymalna długość pojedynczego systemu (m) 65 55 45 45

W tego typu systemach rura transportowa wykonana jest z PCV odpornego na promieniowanie UV, temperaturę oraz ścieranie. Istotą całego systemu jest spirala. Wykonana jest ona ze specjalnego stopu metali, który gwarantuje bardzo długi czas eksploatacji. Specjalnie dobrany profil pozwala na bardzo duże obciążenia podczas pracy.
Pasza osypuje się do automatów paszowych dzięki rurom wysypowym montowanym bezpośrednio na rurze transportowej. Długość rury wysypowej można regulować płynnie. Uzyskujemy w ten sposób różny stopień napełnienia karmnika paszą. Istnieje możliwość zamknięcia wysypu za pomocą zasuwy w przypadku kiedy w kojcu nie ma zwierząt lub należy im podać inny rodzaj paszy. Na ostatnim wysypie paszy należy umieścić czujnik poziomu paszy, które odpowiada za stan napełnienia automatów paszowych. Zwierzęta pobierając paszę z karmnika, w którym zainstalowany jest czujnik regulują pracę systemu. Gdy paszy ubywa, czujnik włącza system do momentu napełnienia karmników.
Na końcu paszociągu znajduje się silnik z jednostką kontrolną. Najczęściej stosuje się silniki o mocy 0,55 KW, 0, 75 kW oraz 1,1 kW. W jednostce kontrolnej umieszcza się dodatkowy czujnik poziomu paszy, który zatrzymuje cały system gdy nastąpi awaria czujnika na rurze wysypowej w karmniku.

Istnieje możliwość wyprowadzenia spod jednego silosu więcej niż jednej nitki paszociągu. Stosuje się wtedy pod silosem kosze zasypowe z jarzmami umożliwiającymi wyprowadzenie dwóch, trzech lub nawet czterech paszociągów.
W przypadku bardziej skomplikowanego układu kojców lub w chlewni komorowej zasadnym jest zastosowanie przenośników łańcuchowo- krążkowych. W grupie wyżej wymienionych przenośników najczęściej stosuje się dwa rozmiary, o średnicy rury paszowej: 45 mm oraz 63 mm. Również i w tym przypadku średnica rury ma decydujący wpływ na wydajność paszociągu.

  Model 45 Model 63
Średnica rury ( mm) 45 63
Wydajność ( kg/h ) 450 1000

Długość tych systemów zależy od ilości zastosowanych tzw. kolan narożnych. Zazwyczaj waha się od 100 do 400 m.
W przypadku paszociągów łańcuchowo- krążkowych silnik i jednostka napędowa znajdują się bezpośrednio pod silosem paszowym. Stosuje się silniki o mocy 1,1 kW, 1,15kW lub 1,85 kW
Rura paszowa wykonana jest z metalu odpornego na warunki atmosferyczne oraz ścieranie.
Pasza w rurze przenoszona jest poprzez poprzecznie ustawione krążki spięte ogniwami łańcucha.
Wysyp paszy do autokarmników jest podobny jak w przypadku paszociągów spiralnych. Nad poziomem paszy w karmnikach „czuwa” czujnik poziomu paszy.

Dobór przenośników paszy nie jest sprawą prostą. Dlatego też należałoby zostawić rozwiązywanie problemów z nimi związanymi specjalistom, którzy chętnie służą pomocą.

Sądzę, że chociaż w podstawowym zakresie przybliżyłem Państwu sposoby mechanicznego napełniania karmników.

Jacek Piątek
POLNET Poznań